Proč je výběr pozemku zásadní?
Výběr správného pozemku je zásadní krok, který může značně ovlivnit a limitovat, jak bude váš budoucí dům vypadat a fungovat. Počínaje samotnou velikostí a proporcemi pozemku, spádem terénu, orientaci vůči světovým stranám, umístěním vjezdu na pozemek atd. To jsou jen základní aspekty, které ovlivní vaši budoucí výstavbu. Na každý pozemek zkrátka nelze umístit stejný dům.
Např. stanovené limity v územním plánu či územní studii (např. max. velikost zastavěné plochy, maximální výšky objektu, šikmost střechy atd.) Případně jiná omezení, jako jsou různá ochranná pásma – např. elektrického vedení či ochranné pásmo lesa aj. Dalším samostatným aspektem je pak hydrogeologie pozemku – a tedy jak únosná je zemina a zda není na pozemku podzemní voda. (Již jsem se např. setkal s pozemky, kde byl nalezen agresivní podzemní pramen a celý základ domu pak musel být speciálně založen na pilotech do velké hloubky – a tedy za vyšší náklady).Přečtěte si o dalších možných omezeních pozemků: Např. stanovené limity…
Aspektů „správného“ pozemku je opravdu mnoho.. a každý pozemek má svoje plusy i mínusy.. a je dobré mít o nich povědomí, ještě před koupi pozemku. Proto je dobré oslovit architekta již při výběru pozemku – dokáže totiž vidět potenciál pozemku i jeho možné úskalí dříve než laik – ještě před vyhotovením konkrétního návrhu. Někdy totiž mohou přinést i zdánlivě ideální pozemky skryté komplikace.. a naopak ty opomíjené někdy skrývají potenciál.
Opomíjené pozemky mohou skrývat potenciál
Některé pozemky, které se na první pohled mohou jevit jako velmi komplikované a nezajímavé – a tedy přehlížené a levnější – v sobě mohou mít skrytý potenciál .. a dobrý architekt pak mnohdy dokáže vhodným návrhem proměnit mínusy na plusy – a vytvořit originální a funkční návrh, který by jinde vzniknout nemohl (např. na velmi úzké parcele, či velmi šikmé atp..) Dá se tedy vůbec obecně říct, jaký by mohl být pomyslně ideální pozemek a čeho si všímat při jeho výběru? Ukážu vám pár příkladů, jak na to nahlížím já.Jaký je tedy ideální pozemek?
Každý pozemek má svoje plusy a mínusy. Když bych měl ale obecně popsat co nejideálnější a tedy nejméně komplikovaný pozemek, představím si rovnou plochu s jihozápadním sluncem na straně zahrady a příjezdovou cestou v severní straně pozemku (viz. obr.) Takový pozemek umožňuje umístění domu na severní straně pozemku, v bezprostřední blízkosti vstupu a stání. Příjezdová cesta tak může být co nejkratší a dům navíc přirozeně oddělí veřejnou část vstupu a silnice od soukromé zahrady. Dispozice domu pak může využít severní část pro umístění vedlejších nepobytových místností – jako je právě předsíň, koupelny, šatnu, spíž, technickou místnost atp.. To jsou místnosti, které se používají občasně a nepotřebují přímé slunce. Je tedy ideální umístit je na sever, kde navíc oddělují hlavní místnosti od hluku ulice. Na jižní stranu pak mohou být orientovány všechny obytné místnosti – obývací pokoj, dětské pokoje, ložnice, pracovna atd. které pak mají slunce přes celý den a výhled i přístup na soukromou zahradu. Pokud je pozemek šikmý, nejlepší je, když se svažuje na jižní stranu a příjezd je ze severu. Osobně by se mi líbil spíše mírně šikmý pozemek směrem k lesu – který by byl více přírodní, osluněný po celý den a skýtal výhledy do krajiny. Les je navíc chráněný a je tedy velmi nepravděpodobné, že by pak v budoucnu místo něj vyrostl další dům. Takové pozemky umožňují jednoduchý a nekomplikovaný návrh, snadný přístup k domu, dostatek soukromí a přirozené osvětlení obytných prostor, což je nejen příjemné, ale také energeticky úsporné.
Jak architekt přetváří pozemek
Většinou se však nepodaří najít pozemek, který je ve všem ideální – stačí drobná změna stejného pozemku, např. vjezd na opačné straně a situace je hned podstatně jiná. Viz. ilustrační obr. – Najednou to znamená mít např. dlouhý přístupový chodník přes soukromou zahradu, výhledy do ulice a nutnost samostatného stání. Případně dlouhou příjezdovou cestu.. což pak stojí nejen finance, ale také zbytečný prostor zahrady. Nákup pak nosíte daleko od auta a v zimě odklízíte dlouhý chodník sněhu. Najdou se však i mnohem komplikovanější pozemky. Např. svažitý pozemek na Sever s přístupovou cestou z Jihu, velmi šikmý terén atp. Zkrátka každý pozemek je jiný a ne všude se hodí dům do tvaru L, ne všude se hodí přízemní dům atd. Proto je dobré vědět o omezeních a možnostech pozemku již při koupi. Není nic jednoduššího než se mi ozvat – poradím vám rychle a jednoduše online.. přes tento formulář.
Ne každý pozemek vypadá na první pohled ideálně. Velmi úzké nebo silně svažité pozemky, či parcely v prolukách, často zůstávají bez povšimnutí. Ale právě tyto zdánlivě nezajímavé pozemky mohou skrývat obrovský potenciál a být levnější. Mám rád tyto výzvy – často z nich vznikne jedinečný a zajímavý návrh, který maximálně využije všechny přednosti daného místa. Dnes jsou pozemky čím dál tím dražší a místa je „méně“, proto se začíná využívat i těchto menších zbytkových pozemků, nebo dochází k rozdělení původní velké zahrady na dvě – např. tzv. lánové vesnice, byly vesnice domů podél cesty, potoka.. s úzkou zahradou za domem přecházející v lán pole. Dnes mají tyto domy dlouhé úzké zahrady, které jsou pro dnešní potřeby již mnohdy zbytečné.. a tak lze zahradu rozdělit a její zadní část pak využít pro nové bydlení – i na úzké parcele může vzniknout příjemné bydlení s veškerým komfortem, když se dobře navrhne.
Například na úzkém pozemku můžeme vytvořit dlouhý, štíhlý dům s nádhernými průhledy a soukromím. Na svažitém pozemku můžeme využít terasovitý design, který poskytne krásné výhledy a zajímavé prostorové řešení.
Budoucnost pozemků?
V dnešní době již není problém řešit ani infrastrukturu – pozemky mohou být bez kanalizace či bez přívodu pitné vody a vše je řešitelné. Dokonce i elektřina dnes může být zajištěna solárními panely a bateriemi, voda ze studny a odpady čističkou odpadních vod. S takovými technologiemi můžete vytvořit tzv. ostrovní dům, který je plně soběstačný. Bydlet tak lze prakticky kdekoli, kde to zákon dovolí.
Osobně proto vidím budoucnost bydlení v opětovném návratu do vesnic, blíže ke krajině. Dříve lidé opouštěli vesnice a mladí se stěhovali do větších měst za prací a možnostmi vyžití. Většina lidí však touží po výhodách měst stejně tak, jako po klidu a spojení s krajinou. Oboje však zatím není úplně možné a tak si dnes musíme vybrat. V blízké budoucnosti to však možná bude jinak. Myslím si, že fungování měst zásadně změní moderní technika – která promění nejen stávající města a převážně dopravu (auta budou autonomní a bude jich jezdit méně, bude méně míst zaplněných stojícími auty, vznikne víc pěších a cyklo-stezek i více zeleně) ale posune také služby, které dnes spojujeme s městem i dál mimo města – Autonomní auta tak odvezou děti do školy, či přivezou nákup i na vesnici.. drony zajistí rychlou objednávku z restaurace atp. Čím dál tím více práce se bude řešit online, případně se navrátí k lokální ekologické výrobě, pěstování atp. Lidé budou moci bydlet ve větším klidu, navrátit se do vesnic k menším a osobnějším komunitám, obklopeni přírodou a zároveň nepřijít o komfort a výhody města a služeb.
Oslovte architekta co nejdříve!
Oslovit architekta už při výběru pozemku má mnoho výhod. Architekt vidí potenciál tam, kde ostatní vidí problémy. Můžu vám pomoci vybrat pozemek, který bude nejen krásný, ale také funkční a úsporný. A také vyhnout se pozemkům, které by za to nestály.. a kde by nemohlo vzniknout bydlení dle vašich představ. Oslovte mě, rád vám poradím ohledně koupě pozemku, případně ověřím, zda je pozemek vhodný pro vámi vysněný či vybraný dům a ukážu vám, jak bych ho umístil na daný pozemek já. To vše lze zařídit jednoduše a rychle online přes formulář níže, nebo mě kontaktujte přímo a promluvíme si o vašem záměru – můžu vám navrhnout originální dům, který nebude kompromisem.. a bude plně odpovídat vašim představám a zároveň respektovat daný pozemek.
Najměte si mě jako svého architekta a společně najdeme ideální pozemek pro váš vysněný domov.
Chcete jen poradit ohledně pozemku? Žádný problém.. Poradím vám jednoduše a rychle online do 42 hodin!Můžete mě také kontaktovat jiným způsobem, nebo si přečíst další informace: