💛 Příklad konzultace a proměny návrhu v praxi
Poznámky investorů k jedné z variant návrhu:
🟡 Líbí se nám varianta 2, především krb v prosklené stěně, tento prvek bychom určitě rádi zachovali. 🟡 z varianty 1 bychom rádi zachovali sedlovou střechu, která by mohla být v interiéru z části přiznaná, třeba v případě obývacího pokoje a kuchyně. 🟡 bylo by možné navrhnout řešení tak, aby se lépe vidělo na hořící krb? 🟡 Rádi bychom požádali o případné zvážení varianty do tvaru L 🟡 co se týká stavebních materiálů, preferujeme klasické (zdivo) v kombinaci se dřevem.
Příklad ukazuje, jak se dům mění v průběhu návrhu
Návrh se může v průběhu razantně proměnit a reagovat na vaše potřeby – snažím se, aby výsledný dům odrážel co nejvíc Vás, nežli můj vlastní rukopis.
Varianta 2 – minimalistická hmota – prosklený krb:
Návrh zaujal investora proskleným krbem, ale tvar byl příliš puristický
Změna „stejného“ domu – dle přání investora:
více klasický tvar (L), sedlová střecha, prosklený krb, dřevo uvnitř…
Nechte si ode mě navrhnout dům na míru
Pokud se rozhodnete pro návrh domu na míru, rád vám pomůžu realizovat vaši vizi od prvotních představ až po finální výsledek. Zde je stručný přehled, jak proces spolupráce probíhá:
1. Úvodní konzultace
Na začátku si společně promluvíme o vašich základních představách. Zajímá mě, jak velký dům si představujete, kolik místností by měl mít a jaký je váš rozpočet. Na základě těchto informací připravím cenovou nabídku a upřesním časovou náročnost projektu. Obvyklý návrh domu trvá zhruba dva měsíce.
2. Smlouva o dílo
Pokud se rozhodnete pokračovat, podepíšeme smlouvu o dílo, která detailně specifikuje obsah návrhu, dobu plnění, podmínky spolupráce, platby a další důležité aspekty.
3. Příprava podkladů
Před zahájením návrhu je důležité mít pozemek zaměřený geodetem. To zahrnuje zaměření vrstevnic terénu, hranic pozemku, vzrostlých stromů a dalších klíčových bodů. Zaměření si můžete zajistit sami, případně to mohu udělat za vás. Také vždy doporučuji již v této fázi provést geologický, či hydrogeologický průzkum, který poskytne cenné informace pro správný návrh domu a jeho základů. V případě velmi špatné zeminy a nutnosti složitých základů lze např. zvážit zmenšit půdorys domu a tím i drahé základy a přidat raději další patro, atp.
Proč je dobré udělat geologický / hydrogeologický průzkum již před studií?…
Geologický případně hydrogeologický průzkum určí, jaká je na vašem pozemku zemina, případně zda se zde nenachází podzemní voda a v jaké hloubce. Geologický průzkum je později potřeba pro projekt stavebního povolení – pro návrh správných základů.. ale je lépe, když se udělá hned, protože jeho výsledky může zohlednit již návrh studie a vyhnout se případně pozdějším komplikacím. V případě velkých problémů se můžete také rozhodnout pozemek opět prodat – Již jsem se setkal s pozemky s natolik neúnosnou zeminou a agresivní spodní vodou, že bylo potřeba zakládat celý dům na pilotech – podzemních betonových sloupech do velké hloubky několika metrů a tím i prodražit a zkomplikovat celou výstavbu.
Více o výběru pozemku zde.
4. Návrh vašeho domu
Všechny moje návrhy jsou zpracovávány ve 3D, včetně terénu a usazení na pozemek. Díky tomu si můžete svůj budoucí dům procházet sami v aplikaci a získat tak reálný pocit z prostoru. V počáteční fázi vám mohu také představit ruční skici a hrubé koncepty, které se postupně zpřesňují podle vašich představ a přání.
V praxi to obvykle probíhá tak, že se setkáváme (nebo komunikujeme online) přibližně každý týden či dva. Během těchto setkání diskutujeme o tom, co se vám v jednotlivých verzích návrhu líbí a kde byste rádi viděli změny.
Od základní idey a umístění hmoty na pozemku vznikají dvě až tři odlišné varianty domu, které již mají hrubý půdorys, rozložení pokojů a celkovou formu. Tyto varianty mohou být velmi rozličné, což vám umožňuje prozkoumat různé možnosti a rozhodnout se, co vám nejvíce vyhovuje (viz. příklad obr.).
Postupně vybereme jednu z variant, případně jejich kombinaci, a pokračujeme v rozpracování návrhu tímto směrem. Mým cílem je proměnit vaše hrubé představy v konkrétní, esteticky jednotný a funkční design.
Občas nechávám aktivnější klienty napsat článek – jakýsi příběh o vysněném domově, jak se tam cítí, co v něm dělají, jak tráví svůj čas v různých ročních obdobích atd. Každý to pojímá po svém a vždy je to jiné 🙂 Rád taky půjčuji knihu s inspirativními domy z Česka.
U každého je představa i způsob předání informací individuální – někdo je třeba více techničtější a přinese již nakreslený vlastní návrh a jiní jsou více otevření nápadům architekta a chtějí se prostě nechat překvapit – mít něco méně typického atd. Každý se cítí dobře v jiném prostředí, má rád jiné materiály, jinou míru soukromí, velkorysosti, jedinečnosti atd. Někdo chce velkou garáž pro své motorky a prosklený betonový obývák, jiný zas zenový klid, dřevo, místo na cvičení a výhled do krajiny.. 🙂
Snažím se vyjít z vašich představ a životního stylu a tyto hrubé představy převést do hezké a funkční jednotné formy. Vycházím z vašich požadavků a aspektů daného pozemku a místa ..a snažím se vám poradit, co bych jako profesionál udělal a proč.
Je to jako říct cukráři, že máte rádi pomeranč, čokoládu, mandle a kokos – a cukrář už ví, jak kterou ingredienci zpracovat.. zná postupy, ví jaké množství čeho a proč.. zda něco něčím nenahradit nebo někde neubrat – tak, aby na konci vznikl krásný a sakra dobrý dort! A to je to hlavní.Dáte mi základní ingredience – co vám „chutná a co ne“ a na mě pak je, abych z toho upekl to nejlepší pro vás.
Zajistím aby váš dům nedopadl tak, jako by jej pekli pejsek s kočičkou. Nejde totiž jen o to poskládat vše dobré dohromady – ale spíš o to, jak se to poskládá!
5. Finální podoba architektonické studie
Po několika setkáních nebo online konzultacích se dopracujeme k finálnímu návrhu, který je zpracován a vymyšlen do posledních detailů. Vytvoříme hezké vizualizace, finální půdorysy a technické zprávy. Architektonická studie je pak předána v digitální i tištěné podobě. Délka procesu návrhu závisí na součinnosti investorů – dokončení studie běžného domu však obvykle trvá okolo dvou měsíců.
Příklad architektonické studie a co vše obsahuje, si můžete projít zde.
Projekt pro stavební povolení
Po dokončení architektonické studie následuje projekt pro stavební povolení. Tento projekt vyžaduje stavební úřad pro povolení či ohlášení stavby, a zahrnuje technické aspekty stavby, jako jsou bezpečnost, statika, energetická náročnost a napojení na sítě. Pokud budete chtít, zajistím pro vás tento projekt ve spolupráci se zkušenými projektanty, aby celý proces proběhl hladce a bez starostí.
Stavební dozor
Jako autor návrhu vám mohu zajistit také stavební dozor. Mohu dojíždět na stavbu na kontroly a pohlídat, zda se vše provádí v souladu s návrhem a normami.