Dům na míru, nebo na klíč?


Na míru nebo na klíč?
Kdy a proč oslovit architekta?


Už výběr pozemku může zásadně ovlivnit a omezit možnosti budoucího návrhu domu a jeho tvar. Proto je dobré oslovit architekta už při výběru pozemku.
Velmi totiž záleží na orientaci světových stran – slunce, vjezdu na pozemek, spádu terénu, sítích atd. Většina pozemků má také v územním plánu limity na budoucí výstavbu – může být omezena např. výška objektu nebo tvar střechy. Každý pozemek je specifický a nelze na něj vždy umístit univerzální katalogový dům. Proto architekt navrhuje vždy konkrétní dům, na konkrétní pozemek a pro konkrétní uživatele.


Typáč nebo na míru?


Katalogové domy mají své místo na trhu, jsou však ale vždy kompromisem a univerzálním řešením, pasující pouze na pomyslně ideální pozemky.
Katalogový dům, by tak šlo přirovnat ke konfekčním oblekům, nebo šatům – které jsou šité na průměrnou postavu. Musíte vyzkoušet spoustu, než najdete něco, co alespoň trochu sedí. Specifický návrh domu je jako nechat si ušít šaty na míru. Máte jistotu, že vše bude takové, jak vám to vyhovuje. Na rozdíl od šatů, je ale dům velmi složitá a drahá investice, kterou řešíme jednou za život. V domě pak trávíme cca třetinu života – časem s rodinou, spaním, oslavami, vařením atd.. a tvoříme jedinečné zážitky a vzpomínky. Proto stojí za to, si dobře rozmyslet, jak má váš budoucí dům vypadat a fungovat. Když je špatný návrh ve smyslu uspořádání místností, který nelze dobře orientovat vůči slunci, má např. malé okna na špatnou stranu (nedostatek světla), zbytečné chodby, špatné proporce a rozmístění pokojů, tak to jsou „vyhozené peníze.“ Proto také není pravda, že katalogový dům musí být levnější. Levnější je pouze jeho projekt – protože je nakreslen jednou a prodáván stokrát. Ale výsledný dům nemusí být nijak levnější. Navíc musíte připočíst cenu základů, která v ceně není. Shrnutí: Můžete najít typový dům, který vám vyhovuje, pakliže máte ideální rovný pozemek na který dobře pasuje a ušetřit tak „drobné“ za projekt. V praxi však radím nepodceňovat projekt a nešetřit nepatrný zlomek peněz na tom skutečně podstatném.. ve výsledku se vám to totiž vyplatí.

Na co si dát pozor u katalogových návrhů?

Né všechny katalogové domy a firmy jsou špatné. Jsou však i takové, které klamou své klienty aby půdorysy a vizualizace vypadaly lépe než skutečnost – v půdorysu tak mají např. záměrně zmenšené sedačky, menší stoly atd. aby prostor vypadal využitelněji, než tomu opravdu je. Vizualizace občas ani neodpovídají půdorysu domu atp. Také materiály za garantovanou cenu, jsou většinou ty nejlevnější, což nakonec odpovídá kvalitě. Také je nutné připočíst cenu základů, která se liší podle zeminy.

Příklad z praxe – když typový dům nesedí

Byl jsem osloven klienty, s tím, že mají vybraný katalogový dům, který se jim líbí a chtěli by jej jen nějak ideálně umístit na pozemek. Byl to typový přízemní dům tvaru L. Dům měl svoje nedostatky ale nebyl nejhorší, nicméně pozemek který měli již zakoupený byl pro tento dům naprosto nevhodný. Pozemek byl poměrně dost šikmý, se spádem na špatnou (severní) stranu, v rozporu s orientací světových stran a vjezdu. Vstup a příjezd na pozemek byl bohužel ze slunečné strany, kde by bylo nejlepší mít zahradu a hlavní okna. Když jsme vše detailně probrali, tak klienti sami pochopili, že dům není na tento pozemek ideální, že by museli vyrovnávat půlku zahrady (díky většímu půdorysu tvaru L), utratili spoustu peněz, neměli dostatečné oslunění (zase kvůli tvaru domu a pozemku) a měli i zbytečné chodby a plochu navíc. Zkrátka nešlo dům pouze natočit tak jak si to představovali. Došli tedy k tomu, že si nechají navrhnout architektonickou studii přímo na tento pozemek. Zvažovali jsme i varianty upraveného L. Postupně jsme však došli k jinému, tvarově jednoduššímu návrhu obdélníku – kde však mohli vše uspořádat tak, jak si přejí a mít dostatek světla i výhledy do krajiny, tam kde mají být. Díky obdélnému tvaru a umístění domu po vrstevnicích, se pak nemuselo vyrovnávat tolik pozemku. Ve výsledku měli ušetřené metry čtvereční, efektivně utracené peníze a lepší návrh se kterým jsou velmi spokojení.


Architektonická studie

Architektonická studie stojí cca jedno procento ceny domu, přitom však zásadně určuje a ovlivňuje zbylých 99% domu! Když máte špatný návrh, tak vám ho ve výsledku nezlepší drahé materiály ani lepší okna. Jakékoli chyby v projektu a úpravy na stavbě vás později stojí mnohonásobně více peněz. Žijeme v digitální době, kdy jsou drahé materiály a práce. Proto se dnes vše promýšlí a „staví“ předem v počítači, za minimální náklady, s maximální možnosti změn v projektu. Můžete si tak v klidu procházet modelem domu ve 3D a promyslet jakékoli změny. Na počátku lze dělat nejvíce změn za nejnižší náklady, později cena projektu razantně roste a možnost změn se snižuje. Jakákoli změna či úprava na stavbě je pak velmi nákladná a komplikovaná. Architektonická studie, je prvotní a nejdůležitější část projektu, která rozhodne o tom, jak bude celý dům vypadat – jak bude situován a orientován na pozemku, jaký bude mít tvar, střechu, jak budou uspořádány jednotlivé místnosti, jak velké budou, jaké budou kde otvory atd. Začíná se často od více různých hrubých variant objemu a dispozičního řešení, které se postupně diskutují a přetvoří do preferované výsledné varianty. Ta se pak dále dispozičně i materiálově zpřesňuje až po rozmístění zařizovacích předmětů a hlavního nábytku, kuchyňské linky atd. Finální verze studie pak obsahuje situaci umístění domu na pozemek, půdorysy, pohledy a řezy domu, architektonickou případně technickou zprávu a realistické vizualizace domu na pozemku a vizualizace interiéru.